ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Zalievanie záhrady

 

V letných mesiacoch, kedy pociťujeme horúčavy, je sucho a neprší, musíme zvlášť myslieť na naše rastliny, kvety, ovocie či zeleninu v záhrade. Jedine umelým prísunom vody sa o nich dokážeme postarať tak, aby nám robili radosť kvitnutím alebo nám zarodili bohatú úrodu. Aké je dôležité správne zavlažovanie, si povieme v tomto blogu.

1. Polievanie

Samotné polievanie má takisto viacero zásad, ktorých sa treba pridržiavať. Najdôležitejší je čas polievania, kvantita a smerovanie vody. Najlepšie je polievanie včas ráno alebo neskôr večer, a to ku koreňom rastlín. Pri polievaní rastlín na ich listy im skôr uškodíte, môže ich napadnúť hubová pleseň a nedostanú sa ani k vzácnej výžive. Čo je naozaj dôležité, je množstvo vody. Rastliny je potrebné poriadne zaliať párkrát v týždni tak, aby sa voda dostala až ku koreňom v pôde. Môžeme si pomôcť malou motyčkou napr. na prekyprenie pôdy. Perfektné sú naše konvy Gardener a Spring.

2. Voda

Voda sa stáva pomerne vzácnym artiklom, najmä keď je dlhé suché leto a studne sú prázdne. Perfektným pomocníkom ako si pomôcť v tomto období sú skladacie barely na uskladnenie dažďovej vody. Tieto barely Vám nezaberú veľa miesta pri následnom uskladnení, keďže sú skladacie. Voda z nich je oveľa lepšia ako voda z vodovodu, nakoľko neobsahuje chlór ani vápnik. Teplota vody by nemala byť nižšia ako teplota pôdy, aj keď to nie je vždy možné. Voda z vodovodu je po pár minútach úplne studená, avšak v bareloch či sudoch sa voda prirodzene oteplí. Dažďová voda je zadarmo, všetky tieto pozitíva stoja za to popremýšľať nad kúpou sudov či barelov.

3. Zavlažovacie prostriedky

Počet a typy zavlažovacích prostriedkov záležia od veľkosti záhrady. Pri menšej záhradke si vystačíte aj s konvami a barelmi, pri väčšej sú potrebné hadice či zavlažovacie systémy. Hadice sú ľahko skladné pomocou vozíkov či navíjačov na stenu tak, aby s nimi bola ľahká manipulácia. Rôzne kropiace a striekacie nástavce a pištole ľahko pripevníte pomocou rýchlospojky Strend Pro. S ňou ľahko pripojíte aj zavlažovací systém. Tento systém umožňuje zavlahovanie záhrady pomocou rotačných rozprašovačov Aquacraft pripojených medzi vodovodom a hadicou. Stačí správne nasmerovať a o závlahu máte postarané. Digitálny časovač Vám navyše sám spustí závlahu, takže sa nemusíte o nič starať v prípade dovolenky.

4. Závlaha stromov

Stromy takisto trpia počas letných horúčav, rýchla letná búrka ich len ovlaží, ale nezabezpečí dostatok výživy ku koreňom. Zavlažovací vak je riešením ako dostať vlahu až ku koreňom. Pomalým kvapkaním zabezpečuje prenikanie vody hlboko ku koreňom. Voda k nim preteká cez mikroperformačné otvory umiestnené pozdĺž spodného tesnenia. Nepretržité dodávanie vlhkosti minimalizuje riziko vymrznutia a zmierňuje škodlivý vplyv zmeny teploty.

Malý tip na záver: Ak nechcete alebo nemôžete záhradu polievať veľmi často, pomôže mulčovanie. Pôdu prikryte pokosenou trávou, slamou, hoblinami alebo kôrou zo stromov, voda sa z nej  tak rýchlo neodparí.